Blog

Zrozumienie

Ciężko jest nam wybaczać błędy i okazywać zrozumienie sobie i innym, kiedy nie do końca zdajemy sobie sprawę z natury osobowości człowieka.

Za trudnym zachowaniem i wymagającą cechą każdego z nas stoją aspekty osobowości, które w większości powstały w dzieciństwie i nauczyły się funkcjonować w ten niekorzystny, niedojrzały sposób. Dlaczego z tego nie wyrośliśmy?

Jako dzieci jak gąbka chłonęliśmy wiedzę o relacjach i ogólnych zasadach działania świata – nie tylko to, co nam mówiono, ale głównie to, co obserwowaliśmy.

Słowa i czyny ludzi dookoła mogły iść w parze, a mogły być też całkowicie sprzeczne. Dziecięcemu umysłowi i jego czujności jednak nic nie umknie i na podświadomym poziomie zakodował wiedzę o tym, jak funkcjonuje świat.

Kiedy raz wypełnimy już luki w rozumieniu otaczającej nas rzeczywistości, zmiana ich treści nie jest łatwa. Przede wszystkim wymaga ona od nas refleksji nad naszym zachowaniem i dopuszczenia do siebie faktu, że może jednak nasze przekonania o świecie i ludziach jedyną prawdą nie są. Po drugie wymaga świadomego wysiłku, aby te niesłużące nam przekonania zmienić i zapisać na nowo- w zdrowszy, świadomy i dojrzały sposób.

Co jest bardzo pomocne w tym procesie, to wybranie się w podróż do własnego wnętrza i zobaczenie na własne oczy, kiedy i w jakiej sytuacji powstały w nas pewne niewłaściwe, a często też krzywdzące nas i innych przekonania.

Podczas sesji IFS możemy sprawdzić samemu, w jaki sposób różne części umysłu tej małej dziewczynki lub tego małego chłopca wykminiły sobie, co zrobić ze zdobytą wiedzą, tak aby skutecznie funkcjonować i nie zginąć między ludźmi.

Doświadczenie takiej praktyki na samym sobie często raz na zawsze zmienia spojrzenie na zachowanie innych i nasze własne. Nie tak prędko jest nam wtedy do oceny drugiej osoby, bo rozumiemy, jak silnie uwarunkowani wszyscy jesteśmy.

Zmiana jest jednak możliwa. A za nią idzie większa akceptacja i empatia względem drugiego człowieka, samego siebie, przyrody. Chcemy zmieniać świat? Wiemy, gdzie zacząć😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *