Blog

Opinia innych na nasz temat

Ocena innych miewa dla nas bardzo duże znaczenie. Nie jest to niczym zaskakującym – w dawnych czasach odrzucenie przez plemię oznaczało dla człowieka pewną śmierć. Taka osoba, zdana sama na siebie, miała bardzo małe szanse na przeżycie. Dlatego do dziś dzień zdanie innych na nasz temat może być dla nas kluczowe.

Najczęstsze błędy, jakie jednak popełniamy w kontekście przyjmowania opinii drugiego człowieka, to po pierwsze bezrefleksyjne wierzenie, że to, co słyszymy, faktycznie ma coś wspólnego z nami. Po drugie jest to słuchanie zdania każdego, bez względu na bliskość naszej relacji.

Ludzie, oceniając drugiego człowieka, kierują się własnymi przekonaniami, wierzeniami i życiowymi doświadczeniami. To, co słyszymy z ich ust, to bardzo subiektywna interpretacja stanu rzeczy, zabarwiona wieloletnimi uwarunkowaniami.

Uniknięcie tego błędu jest praktycznie niemożliwe- wiele z naszych własnych przekonań pozostaje ukrytych w podświadomości. Nie jesteśmy więc w stanie ich kontrolować, wydając opinię na temat kogoś innego: jego zachowań, cech osobowości czy natury.

Drugi problem to wspomniane słuchanie każdego, kto ma coś do powiedzenia na nasz temat. Jeśli ktoś nie zna nas dobrze i nie jest z nami w bliskiej relacji, to nie wie, jacy tak naprawdę jesteśmy- jakimi wartościami się kierujemy, co ma dla nas znaczenie. Taki wgląd mogą mieć jedynie bardzo bliskie nam osoby, a te i tak nie zawsze są w stanie odkleić się od własnych, zapisanych głęboko schematów myślowych.

Wniosek? Słuchanie opinii osób, które niewiele nas znają, zazwyczaj mija się z celem. Przykładem tego jest internetowy hejt, który potrafi niesamowicie zranić, a najczęściej nie mówi o nas nic. Natomiast jeśli mamy przy sobie bliską, zaufaną osobę (która wiemy, że chce dla nas dobrze), wtedy jej opinia warta jest brania pod uwagę i może być dla nas cenną wskazówką.

Jednak na koniec dnia tak naprawdę tylko my możemy wiedzieć, jacy jesteśmy, czym się kierujemy i co tak naprawdę jest dla nas dobre. Każdy z nas jest inny i nawet najlepiej życzący nam przyjaciel nie ma wglądu w nasze wnętrze.

Stąd ogromny sens i wartość w zgłębianiu własnej natury z wszystkimi jej odcieniami – od mrocznych czerni po świetlistą tęczę ☺️ Tylko w ten sposób mamy możliwość przeżycia tego czasu, który jest nam dany, w sposób zgodny z naszym sercem, naszymi predyspozycjami i talentami.

To miejsce, w którym spełnienie i satysfakcja mają możliwość zagościć w naszym życiu, a my możemy dalej nieść światło, które naturalnie inspiruje i wspiera innych w znalezieniu własnej, prawdziwej dla siebie drogi ❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *