Blog

Obecność

W obecnej sytuacji, jak i w wielu innych momentach naszego życia, możemy mierzyć się z wydarzeniami, w których obserwując cierpienie bliskiej nam osoby, zastanawiamy się, w jaki sposób możemy być dla niej wsparciem w tej trudnej chwili.

Zależnie od tego, jakie wzorce wynieśliśmy z domu rodzinnego i jak ukształtowało nas społeczeństwo, nasze reakcje mogę być bardzo różne – od chęci całkowitego wzięcia na siebie ciężaru bólu drugiej osoby, po ignorowanie faktu jej cierpienia, bo budzi on w nas lęk.

Kiedy następnym razem znajdziemy się w podobnej sytuacji, warto zaobserwować, jaka jest nasza automatyczna reakcja. Może być to duże pole do refleksji, a dzięki temu okazja do lepszego poznania
siebie.

A kiedy będziemy już w stanie sami siebie lepiej zrozumieć i poznać te części nas, które reagują na ból bliskich w taki, a nie inny sposób, będziemy mogli też skuteczniej towarzyszyć innym w ich zmaganiach.

Tym, co zawsze jest pięknym darem dla drugiej osoby, jest poświęcony jej czas i uwaga. Nie po to jednak, aby udzielać rad, znaleźć za nią rozwiązanie czy wziąć na siebie jej ciężar.

Dzięki naszej nieoceniającej obecności bliski nam człowiek może w bezpiecznych warunkach podzielić się swoimi troskami i bólem. Może zostać wysłuchany i w pełni przyjęty z tym wszystkim, co aktualnie przeżywa, czując jednocześnie naszą empatię i ciepło.

Podkreślę – naszym zadaniem nie jest udzielanie porad i ratowanie drugiej strony (a często mamy poczucie, że takie właśnie są wobec nas oczekiwania). Prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie przeżyć niczego za drugą dorosłą osobę, nawet jeśli bardzo byśmy tego chcieli. Nie jest to też naszą odpowiedzialnością. Dodatkowo, jeśli próbujemy przejąć ból drugiej osoby na siebie, jest to z krzywdą dla nas, a na koniec dnia szkodzi także innym.

Kluczem jest więc nasza obecność- chęć uważnego wysłuchania, okazania ciepła poprzez dotyk, uśmiech czy proste słowa: „jestem przy Tobie”. Może to brzmieć jak niewiele, jest jednak ogromnym wsparciem, jakie możemy dać bliskiej nam osobie w tej trudnej dla niej chwili – poczucie, że nie jest sama i jest obok ktoś, dla kogo jej emocje są ważne ❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *